Elin:Skills: Difference between revisions
| Line 273: | Line 273: | ||
!Starting Race | !Starting Race | ||
!Learned At | !Learned At | ||
|- | |||
|Strength | |||
|[[Elin:Two Handed|Two Handed]] | |||
|[[Elin:Warrior|Warrior]] | |||
|[[Elin:Gloem|Gloem]] | |||
|[[Elin:Port Kapul|Port Kapul]] | |||
|- | |- | ||
|Endurance | |Endurance | ||
| Line 291: | Line 297: | ||
| | | | ||
||[[Elin:Port Kapul|Port Kapul]] | ||[[Elin:Port Kapul|Port Kapul]] | ||
|- | |||
|Dexterity | |||
|[[Elin:Dual Wield|Dual Wield]] | |||
|[[Elin:Thief|Thief]] | |||
| | |||
|[[Elin:Port Kapul|Port Kapul]] | |||
|- | |- | ||
|Dexterity | |Dexterity | ||
| Line 367: | Line 379: | ||
| | | | ||
|[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | ||
|- | |- | ||
|Endurance | |Endurance | ||
| Line 386: | Line 392: | ||
|[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | ||
|- | |- | ||
| | |Endurance | ||
| [[Elin: | |[[Elin:Mace|Mace]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 393: | Line 399: | ||
|- | |- | ||
|Dexterity | |Dexterity | ||
| [[Elin: | | [[Elin:Bow|Bow]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 399: | Line 405: | ||
|- | |- | ||
|Dexterity | |Dexterity | ||
| [[Elin: | | [[Elin:Short Sword|Short Sword]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|[[Elin: | |[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | ||
|- | |- | ||
|Perception | |Perception | ||
Revision as of 08:10, 30 December 2023
General Skills
Crafting Skills
| Stat | Skill Name | Starting Class | Starting Race | Learned At |
|---|---|---|---|---|
| Strength | Carpentry | Palmia, Port Kapul | ||
| Strength | Blacksmith | Palmia, Port Kapul | ||
| Learning | Alchemy | Palmia, Port Kapul | ||
| Endurance | Sculpture | Palmia, Port Kapul | ||
| Dexterity | Jewelry | Palmia, Port Kapul | ||
| Dexterity | Weaving | Palmia, Port Kapul | ||
| Dexterity | Crafting | Palmia, Port Kapul | ||
| Learning | Cooking | Farmer | Palmia, Port Kapul |
Combat Skills
| Stat | Skill Name | Starting Class | Starting Race | Learned At |
|---|---|---|---|---|
| Strength | Two Handed | Warrior | Gloem | Port Kapul |
| Endurance | Heavy Armor | Warrior, Priest | Hillfolk | Port Kapul |
| Endurance | Shield | Warrior, Priest | Port Kapul | |
| Dexterity | Throwing | Pianist | Port Kapul | |
| Dexterity | Dual Wield | Thief | Port Kapul | |
| Dexterity | Light Armor | Archer | Port Kapul | |
| Perception | Tactics | Warrior, Warmage | Port Kapul | |
| Perception | Evasion | Thief, Archer, Warmage, Gunner | Port Kapul | |
| Perception | Marksman | Archer, Gunner | Yerles | Port Kapul |
| Perception | Eye of Mind | Port Kapul | ||
| Perception | Greater Evasion | Port Kapul | ||
| Learning | Strategy | Port Kapul |
Weapon Masteries
| Attribute | Skill Name | Starting Class | Starting Race | Learned At |
|---|---|---|---|---|
| Strength | Martial Art | Mysilia | ||
| Strength | Long Sword | Mysilia | ||
| Strength | Axe | Mysilia | ||
| Strength | Scythe | Mysilia | ||
| Endurance | Staff | Mysilia | ||
| Endurance | Polearm | Mysilia | ||
| Endurance | Mace | Mysilia | ||
| Dexterity | Bow | Mysilia | ||
| Dexterity | Short Sword | Mysilia | ||
| Perception | Gun | Mysilia | ||
| Perception | Crossbow | Mysilia |
House Skills
- Construction
- Tax Evasion
- Studious
- Resident Tax
- Administration
- Luck
- Local Patriotism