Elin:Skills: Difference between revisions
Hachimitsu (talk | contribs) No edit summary |
Hachimitsu (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 170: | Line 170: | ||
| [[Elin:Symbiosis|Symbiosis]] | | [[Elin:Symbiosis|Symbiosis]] | ||
| | | | ||
|[[Elin:Tinkers Camp|Tinker's Camp]], [[Elin:Noyel|Noyel]] | |||
|- | |||
|Charisma | |||
|Performing | |||
| | |||
|[[Elin:Tinkers Camp|Tinker's Camp]], [[Elin:Noyel|Noyel]] | |[[Elin:Tinkers Camp|Tinker's Camp]], [[Elin:Noyel|Noyel]] | ||
|} | |} | ||
Revision as of 23:23, 24 December 2023
General Skills
Crafting Skills
| Stat | Skill Name | Starting Class | Learned At |
|---|---|---|---|
| Strength | Carpentry | Palmia, Port Kapul | |
| Strength | Blacksmith | Palmia, Port Kapul | |
| Learning | Alchemy | Palmia, Port Kapul | |
| Endurance | Sculpture | Palmia, Port Kapul | |
| Dexterity | Jewelry | Palmia, Port Kapul | |
| Dexterity | Weaving | Palmia, Port Kapul | |
| Dexterity | Crafting | Palmia, Port Kapul | |
| Learning | Cooking | Palmia, Port Kapul |
Combat Skills
| Stat | Skill Name | Starting Class | Learned At |
|---|---|---|---|
| Endurance | Heavy Armor | Port Kapul | |
| Endurance | Shield | Port Kapul | |
| Dexterity | Throwing | Port Kapul | |
| Dexterity | Light Armor | Port Kapul | |
| Perception | Tactics | Port Kapul | |
| Perception | Evasion | Port Kapul | |
| Perception | Shooting | Port Kapul | |
| Perception | Eye of Mind | Port Kapul | |
| Perception | Greater Evasion | Port Kapul | |
| Learning | Strategy | Port Kapul | |
Weapon Masteries
| Attribute | Skill Name | Starting Class | Learned At |
|---|---|---|---|
| Strength | Martial Art | Mysilia | |
| Strength | Long Sword | Mysilia | |
| Strength | Axe | Mysilia | |
| Strength | Scythe | Mysilia | |
| Strength | Two Handed | Port Kapul | |
| Endurance | Staff | Mysilia | |
| Endurance | Polearm | Mysilia | |
| Dexterity | Bow | Mysilia | |
| Dexterity | Short Sword | Mysilia | |
| Dexterity | Throwing | Port Kapul | |
| Dexterity | Dual Wield | Port Kapul | |
| Perception | Gun | Mysilia | |
| Perception | Crossbow | Mysilia |
House Skills
- Construction
- Tax Evasion
- Studious
- Resident Tax
- Administration
- Luck
- Local Patriotism