Elin:Skills: Difference between revisions
Hachimitsu (talk | contribs) No edit summary |
|||
| Line 169: | Line 169: | ||
* Greater Evasion | * Greater Evasion | ||
= | {| class="wikitable sortable mw-collapsible" | ||
|+ | |||
!Attribute | |||
!Skill Name | |||
!Starting Class | |||
!Learned At | |||
|- | |||
|Strength | |||
| [[Elin:Martial Art|Martial Art]] | |||
| | |||
|[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |||
|- | |||
|Strength | |||
| [[Elin:Long Sword|Long Sword]] | |||
| | |||
|[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |||
|- | |||
|Strength | |||
| [[Elin:Axe|Axe]] | |||
* | | | ||
||[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |||
|- | |||
|Strength | |||
| [[Elin:Scythe|Scythe]] | |||
| | |||
|[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |||
|- | |||
|Strength | |||
| [[Elin:Two Handed|Two Handed]] | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Endurance | |||
| [[Elin:Staff|Staff]] | |||
| | |||
|[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |||
|- | |||
|Endurance | |||
| [[Elin:Polearm|Polearm]] | |||
| | |||
|[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |||
|- | |||
|Dexterity | |||
| [[Elin:Bow|Bow]] | |||
| | |||
|[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |||
|- | |||
|Dexterity | |||
| [[Elin:Short Sword|Short Sword]] | |||
| | |||
|[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |||
|- | |||
|Dexterity | |||
| [[Elin:Throwing|Throwing]] | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Dexterity | |||
| [[Elin:Dual Wield|Dual Wield]] | |||
| | |||
|[[Elin:Port Kapul|Port Kapul]] | |||
|- | |||
|Perception | |||
| [[Elin:Gun|Gun]] | |||
| | |||
| [[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |||
|- | |||
|Perception | |||
| [[Elin:Crossbow|Crossbow]] | |||
| | |||
|[[Elin:Mysilia|Mysilia]] | |||
|} | |||
* | |||
==House Skills== | ==House Skills== | ||
* Construction | * Construction | ||
Revision as of 12:33, 23 December 2023
General Skills
| Stat | Skill Name | Starting Class | Learned At |
|---|---|---|---|
| Strength | Mining | Olvina, Port Kapul | |
| Strength | Digging | Olvina, Port Kapul | |
| Strength | Weightlifting | ||
| Endurance | Lumberjacking | Olvina, Port Kapul | |
| Endurance | Climbing | ||
| Endurance | Regeneration | ||
| Endurance | Farming | Olvina, Port Kapul | |
| Endurance | Swimming | ||
| Dexterity | Stealth | ||
| Dexterity | Lockpicking | ||
| Learning | Literacy | ||
| Learning | Gathering | Olvina, Port Kapul | |
| Learning | Appraising | ||
| Learning | Anatomy | ||
| Willpower | Milking | Olvina, Port Kapul | |
| Willpower | Meditation | ||
| Willpower | Faith | ||
| Willpower | Fishing | Olvina, Port Kapul | |
| Willpower | Riding | ||
| Willpower | Travel | ||
| Willpower | Investing | ||
| Perception | Spot Hidden | ||
| Magic | Casting | ||
| Magic | Magic Device | ||
| Charisma | Taming | Olvina, Port Kapul | |
| Charisma | Music | ||
| Charisma | Negotation |
Crafting Skills
- Carpentry
- Blacksmith
con
- Construction
- Sculpture
dex
- Jewelry
- Crafting
- Weaving
lea
- Alchemy
- Cooking
Combat Skills
Con
- Heavy Armor
- Shield
Dex
- Light Armor
Per
- Tactics
- Eye of Mind
- Evasion
- Greater Evasion
| Attribute | Skill Name | Starting Class | Learned At |
|---|---|---|---|
| Strength | Martial Art | Mysilia | |
| Strength | Long Sword | Mysilia | |
| Strength | Axe | Mysilia | |
| Strength | Scythe | Mysilia | |
| Strength | Two Handed | ||
| Endurance | Staff | Mysilia | |
| Endurance | Polearm | Mysilia | |
| Dexterity | Bow | Mysilia | |
| Dexterity | Short Sword | Mysilia | |
| Dexterity | Throwing | ||
| Dexterity | Dual Wield | Port Kapul | |
| Perception | Gun | Mysilia | |
| Perception | Crossbow | Mysilia |
House Skills
- Construction
- Tax Evasion
- Studious
- Resident Tax
- Administration
- Luck
- Local Patriotism