Elin:Bestiary/Monster List: Difference between revisions

m
updated 2b class
m (added new mob)
m (updated 2b class)
 
(22 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 377: Line 377:
|40
|40
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Norland/Guard(Port Kapul)|Guard(Port Kapul)]]
|[[Elin:Bestiary/Norland/Guard(Port Kapul)|Guard (Port Kapul)]]
|Humanoid
|Humanoid
|Norland
|Norland
Line 733: Line 733:
|[[Elin:Bestiary/Succubus/Nymph|Nymph]]
|[[Elin:Bestiary/Succubus/Nymph|Nymph]]
|Humanoid
|Humanoid
|Succubus
|[[Elin:Bestiary/Succubus|Succubus]]
|None
|None
|13
|13
Line 884: Line 884:
|Animal
|Animal
|Dog
|Dog
|Predator
|Predator  
|11
|11
|-
|-
Line 898: Line 898:
|None
|None
|5
|5
|-
|[[Elin:Bestiary/Dog/Vesel|Puppy Named "Vesel"]]
|Animal
|Dog
|Paladin
|2
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Rabbit/Rabbit|Rabbit]]
|[[Elin:Bestiary/Rabbit/Rabbit|Rabbit]]
Line 966: Line 972:
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Dinosaur/Dodo Rex|Dodo Rex]]
|[[Elin:Bestiary/Dinosaur/Dodo Rex|Dodo Rex]]
|Animal/ Dragon
| Animal/ Dragon
|Dinosaur
|Dinosaur
|Predator
|Predator
Line 1,007: Line 1,013:
|28
|28
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Bear/Raccoon|Raccoon]]  
|[[Elin:Bestiary/Bear/Raccoon|Raccoon]]
|Animal
|Animal
|Bear
|Bear
Line 1,023: Line 1,029:
|[[Elin:Bestiary/Bat|Bat]]
|[[Elin:Bestiary/Bat|Bat]]
|None
|None
|2
| 2
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Bat/Shadow|Shadow]]
|[[Elin:Bestiary/Bat/Shadow|Shadow]]
Line 1,038: Line 1,044:
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Bat/Dragon Bat|Dragon Bat]]
|[[Elin:Bestiary/Bat/Dragon Bat|Dragon Bat]]
|Animal/ Filth
|Animal/ Filth/ Dragon
|Bat
|Bat
|Predator
|Predator
Line 1,118: Line 1,124:
|Animal
|Animal
|Cat
|Cat
|None
|None  
|3
|3
|-
|-
Line 1,126: Line 1,132:
|Wizard
|Wizard
|7
|7
|-
|[[Elin:Bestiary/Cat/Silver Cat|Silver Cat]]
|Animal
|Cat
|None
|4
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Cat/Stray Cat|Stray Cat]]
|[[Elin:Bestiary/Cat/Stray Cat|Stray Cat]]
Line 1,143: Line 1,143:
|Cat
|Cat
|None
|None
|18
|18  
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Cat/Carbuncle|Carbuncle]]
|[[Elin:Bestiary/Cat/Carbuncle|Carbuncle]]
Line 1,294: Line 1,294:
|Warrior
|Warrior
|24
|24
|-
|[[Elin:Bestiary/Skeleton/Dragon Tooth Warrior|Dragon Tooth Warrior]]
|Undead/ Dragon
|Skeleton
|Warrior
|37
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Stalker/Stalker|Stalker]]
|[[Elin:Bestiary/Stalker/Stalker|Stalker]]
Line 1,358: Line 1,364:
|Undead
|Undead
|Ghost
|Ghost
|None
| None
|11
|11
|-
|-
Line 1,420: Line 1,426:
|Wizard
|Wizard
|24
|24
|-
|[[Elin:Bestiary/Vampire/Vampire|Vampire]]
|Undead
|[[Elin:Bestiary/Vampire|Vampire]]
|Predator
|38
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Frog/Flying Frog|Flying Frog]]
|[[Elin:Bestiary/Frog/Flying Frog|Flying Frog]]
Line 1,465: Line 1,477:
|[[Elin:Bestiary/Elder Crab/Ancient Crab|Ice Ancient Crab]]
|[[Elin:Bestiary/Elder Crab/Ancient Crab|Ice Ancient Crab]]
|Fish
|Fish
|Elder Crab
| Elder Crab
|None
|None
|21
|21
Line 1,514: Line 1,526:
|Fish
|Fish
|[[Elin:Bestiary/Fish|Fish]]
|[[Elin:Bestiary/Fish|Fish]]
|None
|None  
|13
|13
|-
|-
Line 1,527: Line 1,539:
|[[Elin:Bestiary/Fish|Fish]]
|[[Elin:Bestiary/Fish|Fish]]
|None
|None
|11
| 11
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Fish/Piranha|Piranha]]
|[[Elin:Bestiary/Fish/Piranha|Piranha]]
Line 1,565: Line 1,577:
|42
|42
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Octopus/Jellyfish|Jellyfish]]
|[[Elin:Bestiary/Fish/Starfish|Starfish]]
|Fish
|Fish
|None
|1
|-
|[[Elin:Bestiary/Octopus/Jellyfish|Jellyfish]]
|Fish
|Fish
|[[Elin:Bestiary/Octopus|Octopus]]
|[[Elin:Bestiary/Octopus|Octopus]]
Line 1,635: Line 1,653:
|Machine
|Machine
|None
|None
|22
|7
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Blade Beta|Blade Beta]]
|[[Elin:Bestiary/Machine/Blade Beta|Blade Beta]]
Line 1,641: Line 1,659:
|Machine
|Machine
|None
|None
|7
|20
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Blade Omega|Blade Omega]]
|[[Elin:Bestiary/Machine/Blade Omega|Blade Omega]]
Line 1,647: Line 1,665:
|Machine
|Machine
|None
|None
|20
|35
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Iron Maiden|Iron Maiden]]
|[[Elin:Bestiary/Machine/Iron Maiden|Iron Maiden]]
Line 1,653: Line 1,671:
|Machine
|Machine
|Predator
|Predator
|35
|22
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Cube|Cube]]
|[[Elin:Bestiary/Machine/Cube|Cube]]
Line 1,667: Line 1,685:
|38
|38
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Imp/Imp|Imp]]
|[[Elin:Bestiary/Machine/Failure|Failure]]
|Fairy
|Machine
|[[Elin:Bestiary/Imp|Imp]]
|Machine
|Predator
|8
|-
|[[Elin:Bestiary/Imp/Chaos Imp|Chaos Imp]]
|Fairy
|Imp
|None
|None
|32
|1
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Imp/Nether Imp|Nether Imp]]
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bastion|Bastion]]
|Fairy
|Machine
|Imp
|Machine
|None
|Warrior
|24
|26
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Scarab|Scarab]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|17
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bit|Red Bit]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|22
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bit|Blue Bit]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|22
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bit|Yellow Bit]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|22
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bit|Black Bit]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|22
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bit|Mad Bit]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|22
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bit|Green Bit]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|22
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bit|Hell Bit]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|22
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bit|Sound Bit]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|22
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bit|Nerve Bit]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|22
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Bit|Chaos Bit]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|22
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Auto Turret|Auto Turret]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|24
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Trooper|Trooper]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|28
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/A.I.R|A.I.R]]
|Machine
|Machine
|Paladin
|38
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Murderball|Murderball]]
|Machine
|Machine
|Predator
|39
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Beth Failure|Beth Failure]]
|Machine
|Machine
|None
|5
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Dave|Dave]]
|Machine
|Machine
|Gunner
|32
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/2B|2B]]
|Machine
|Machine
|Tourist
|4
|-
|[[Elin:Bestiary/Machine/Machine Shark|Machine Shark]]
|Machine
|Machine
|Predator
|42
|-
|[[Elin:Bestiary/Imp/Imp|Imp]]
|Fairy
|[[Elin:Bestiary/Imp|Imp]]
|Predator
|8
|-
|[[Elin:Bestiary/Imp/Chaos Imp|Chaos Imp]]
|Fairy
|Imp
|None
|32
|-
|[[Elin:Bestiary/Imp/Nether Imp|Nether Imp]]
|Fairy
|Imp
|None
|24
|-
|[[Elin:Bestiary/Wisp/Will-o-wisp|Will o'wisp]]
|Fairy
|[[Elin:Bestiary/Wisp|Wisp]]
|None
|12
|-
|[[Elin:Bestiary/Wisp/Funnel|(Element) Funnel]]
|Fairy
|Wisp
|None
|1
|-
|[[Elin:Bestiary/Fairy/Fairy|Fairy]]
|Fairy
|[[Elin:Bestiary/Fairy|Fairy]]
|None
|12
|-
|[[Elin:Bestiary/Fairy/Child|Child (Fairy)]]
|Fairy
|Fairy
|None
|1
|-
|[[Elin:Bestiary/Fairy/Citizen|Citizen (Fairy)]]
|Fairy
|Fairy
|Wizard
|5
|-
|[[Elin:Bestiary/Fairy/Adventurer|Adventurer (Fairy)]]
|Fairy
|Fairy
|Predator
|10
|-
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Inferior)|Red Dragon]]
| Dragon
|[[Elin:Bestiary/Dragon|Dragon]]
|Predator
|40
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Wisp/Will-o-wisp|Will o'wisp]]
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Inferior)|Blue Dragon]]
|Fairy
|Dragon
|[[Elin:Bestiary/Wisp|Wisp]]
|Dragon
|None
|Predator
|12
|40
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Wisp/Bit|(Element) Bit]]
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Inferior)|Yellow Dragon]]
|Fairy
|Dragon
|Wisp
|Dragon
|None
|Predator
|1
|40
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Fairy/Fairy|Fairy]]
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Inferior)|Black Dragon]]
|Fairy
|Dragon
|[[Elin:Bestiary/Fairy|Fairy]]
|Dragon
|None
|12
|-
|[[Elin:Bestiary/Fairy/Child|Child (Fairy)]]
|Fairy
|Fairy
|None
|1
|-
|[[Elin:Bestiary/Fairy/Citizen|Citizen (Fairy)]]
|Fairy
|Fairy
|Wizard
|5
|-
|[[Elin:Bestiary/Fairy/Adventurer|Adventurer (Fairy)]]
|Fairy
|Fairy
|Predator
|Predator
|10
|40
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Inferior)|Red Dragon]]
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Superior)|Hell Dragon]]
|Dragon
|Dragon
|Dragon
|[[Elin:Bestiary/Dragon|Dragon]]
|Predator
|Predator
|40
|40
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Inferior)|Blue Dragon]]
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Superior)|Chaos Dragon]]
|Dragon
|Dragon
|Dragon
|Dragon
Line 1,733: Line 1,901:
|40
|40
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Inferior)|Yellow Dragon]]
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Serpent|Fire Serpent]]
|Dragon
|Dragon
|Dragon
|Dragon
|Predator
|Predator
|40
|47
|-
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Inferior)|Black Dragon]]
|Dragon
|Dragon
|Predator
|40
|-
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Superior)|Hell Dragon]]
|Dragon
|Dragon
|Predator
|40
|-
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Dragon(Superior)|Chaos Dragon]]
|Dragon
|Dragon
|Predator
|40
|-
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Serpent|Fire Serpent]]
|Dragon
|Dragon
|Predator
|47
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Serpent|Ice Serpent]]
|[[Elin:Bestiary/Dragon/Serpent|Ice Serpent]]
Line 1,858: Line 2,002:
|None
|None
|29
|29
|-
|[[Elin:Bestiary/Mushroom/Monster Mushroom|Monster Mushroom]]
|Plant/ Undead
|Mushroom
|Predator
|23
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Mandrake/Man Eating Flower|Man Eating Flower]]
|[[Elin:Bestiary/Mandrake/Man Eating Flower|Man Eating Flower]]
Line 1,902: Line 2,052:
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Yith/Tentacle|Tentacle]]
|[[Elin:Bestiary/Yith/Tentacle|Tentacle]]
|Horror
|Horror  
|[[Elin:Bestiary/Yith|Yith]]
|[[Elin:Bestiary/Yith|Yith]]
|None
|None
Line 1,983: Line 2,133:
|Eye
|Eye
|None
|None
|12
| 12
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Eye/Impure Eyes|Impure Eyes]]
|[[Elin:Bestiary/Eye/Impure Eyes|Impure Eyes]]
Line 1,989: Line 2,139:
|Eye
|Eye
|None
|None
|24
| 24
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Eye/Mad Gaze|Mad Gaze]]
|[[Elin:Bestiary/Eye/Mad Gaze|Mad Gaze]]
Line 2,008: Line 2,158:
|Predator
|Predator
|44
|44
|-
|[[Elin:Bestiary/Centaur/Centaur Archer|Centaur Archer]]
|Other
|[[Elin:Bestiary/Centaur|Centaur]]
|Archer
|28
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Yeek/Yeek|Yeek]]
|[[Elin:Bestiary/Yeek/Yeek|Yeek]]
Line 2,109: Line 2,265:
|[[Elin:Bestiary/Goblin|Goblin]]
|[[Elin:Bestiary/Goblin|Goblin]]
|None
|None
|3
| 3
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Goblin/Goblin|Goblin]]
|[[Elin:Bestiary/Goblin/Goblin|Goblin]]
Line 2,147: Line 2,303:
|7
|7
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Piece/<Pawn>|<Pawn>]]
|[[Elin:Bestiary/Piece/<Pawn>|<Pawn>]]
|Other
|Other
|[[Elin:Bestiary/Piece|Piece]]
|[[Elin:Bestiary/Piece|Piece]]
Line 2,153: Line 2,309:
|15
|15
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Piece/<Rook>|<Rook>]]
|[[Elin:Bestiary/Piece/<Rook>|<Rook>]]
|Other
|Other
|Piece
|Piece
Line 2,159: Line 2,315:
|18
|18
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Piece/<Knight>|<Knight>]]
|[[Elin:Bestiary/Piece/<Knight>|<Knight>]]
|Other
|Other
|Piece
|Piece
Line 2,165: Line 2,321:
|20
|20
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Piece/<Bishop>|<Bishop>]]
|[[Elin:Bestiary/Piece/<Bishop>|<Bishop>]]
|Other
|Other
|Piece
|Piece
Line 2,171: Line 2,327:
|20
|20
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Piece/<King>|<King>]]
|[[Elin:Bestiary/Piece/<King>|<King>]]
|Other
|Other
|Piece
|Piece
Line 2,177: Line 2,333:
|22
|22
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Piece/<Queen>|<Queen>]]
|[[Elin:Bestiary/Piece/<Queen>|<Queen>]]
|Other
|Other
|Piece
|Piece
Line 2,188: Line 2,344:
|Predator
|Predator
|12
|12
|-
|[[Elin:Bestiary/Beetle/Caterpillar|Caterpillar]]
|Other
|[[Elin:Bestiary/Beetle|Beetle]]
|None
|5
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Slime/Putit|Putit]]
|[[Elin:Bestiary/Slime/Putit|Putit]]
Line 2,228: Line 2,390:
|Other
|Other
|Slime
|Slime
|Predator
|Predator  
|18
|18
|-
|-
Line 2,250: Line 2,412:
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Spirit/Electric Cloud|Electric Cloud]]
|[[Elin:Bestiary/Spirit/Electric Cloud|Electric Cloud]]
|Other
| Other
|[[Elin:Bestiary/Spirit|Spirit]]
|[[Elin:Bestiary/Spirit|Spirit]]
|None
|None
Line 2,380: Line 2,542:
|Warrior
|Warrior
|12
|12
|-
|[[Elin:Bestiary/Lizardman/Lizardman Boxer|Lizardman Boxer]]
|Other
|Lizardman
|Predator
|15
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Wasp/Wasp|Wasp]]
|[[Elin:Bestiary/Wasp/Wasp|Wasp]]
Line 2,387: Line 2,555:
|7
|7
|-
|-
|[[Elin:Bestiary/Wasp/Bee|Bee]]
|[[Elin:Bestiary/Wasp/Bee|Bee]]  
|Other
|Other
|Wasp
|Wasp
1,721

edits